Eyl
7
2012

Ubuntu’ da SSH Kurulumu

SSH (Secure Shell), Telnet ve rlogin gibi ağ üzerindeki başka bir sunucuya uzakta bulunan bir başka makineden bağlantı sağlayan bir protokoldür. Telnet ve rlogin kullanıcı şifreleri dahil tüm iletişimi açık yani şifrelemeden gerçekleştirirken, SSH tüm iletişimi güçlü bir kripto yöntemiyle şifreler. Bu nedenle kuşkusuz en çok tercih edilen protokollerden birisidir.

Bu yazıda Ubuntu kurulu bir makineye SSH kurulumunun nasıl olacağı ve nasıl bağlanılacağı anlatılmıştır: 

- Öncelikle openssh-server paketini kurmamız gerekiyor. Bunun için,

sudo apt-get install openssh-server
 

komutunu yazıp çalıştırıyoruz. (Linux’ta program kurma işi root kullanıcısının yetkisinde olduğu için sudo komutunu kullanıyoruz). Daha sonra bizden hesap açtığımız kullanıcı adının şifresi sorulacaktır. Şifreyi girdikten sonra kurulum işlemi başlayacak ve tahmini yarım dk. içinde tamamlanacaktır.


- Kurulum tamamlandı. İster Linux veya Unix makineden, isterse Windows yüklü bir pc’den artık bu makineye erişebilirsiniz.

Linux/Unix İşletim Sistemlerinden SSH' a Bağlanma

    - Komut satırından ssh username@IPAdresi değerlerini uygun şekilde yazmanız gerekecektir. Örneğin, ssh root@192.168.1.85. Bu arada Linux veya Unix işletim sistemlerinde bir makinenin IP adresini ifconfig komutu ile (Windows’ taki ipconfig’ in eşdeğeri) öğrenebilirsiniz. ssh username@IPAdresi komutunu uyguladığınızda belirtilen IP adresindeki Linux makinede username ile belirtilen kullanıcı hesabının şifresi sorulacaktır. Şifreyi doğru girdiğiniz taktirde bağlantı gerçekleşmiş olacaktır.


Windows İşletim Sistemlerinden SSH' a Bağlanma

- Bunun için Windows kurulu makineye Putty veya WinSCP programlarından birini çalıştırmanız gerekiyor. Burda Putty’ den nasıl bağlanılacağını göstereceğim, WinSCP’ de de durum nerdeyse aynıdır. Putty’ yi indirip çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere karşınıza gelecektir. Bu ekranda, Host Name (or IP Address) yazan alana bağlanmak istediğiniz Linux/Unix makinenin host adını ya da IP adresini, Port numarasına da 22 değerini (varsayılan değer) girip Open butonuna tıklıyoruz.- Gelen ekranda login as : yazan yere hangi kullanıcı adıyla bağlanacağınızı, passwordyazan yere de bu kullanıcının şifresini yazıyoruz. Eğer girilen bu değerler doğruysa bağlantı başarılı bir şekilde kurulmuş olacaktır.Umarım bu yazı ihtiyaç duyan birine fayda sağlar,

Sevgiyle kalın =)

 

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında:

Öğr. Gör. Murat YAZICI, Artvin Çoruh Üniversitesi, Artvin Meslek Yüksekokulu, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü

1 Yorum + Yorum Yaz

  • Teşekkürler

Site İstatistikleri

  • 114Bugün:
  • 121Dün:
  • 0Online: