Eyl
8
2012

Ubuntu Şifre Sıfırlama

Ubuntu İşletim Sisteminde şifrenizi unutmanız halinde şifrenizi resetlemek oldukça basittir.

Windows ortamında tam bir kâbus olan ve çoğu zaman basit bir şifre yüzünden bilgisayarı formatlamaya dahi gidebilen bu sorunun gelin Linux Ubuntu’ da nasıl çözüldüğünü görelim :

1) Eğer bilgisayarınızda Ubuntu’ nun yanında diğer bir işletim sistemi (Windows vb.) yüklüyse ilk açılışta GRUB menüsü otomatik olarak karşınıza gelecektir. Bu menüde çoğunlukla 2. sırada yer alan Recovery Mode satırını seçin ve içine girin.2) Eğer sadece Ubuntu işletim kuruluysa bu kez GRUB menüsünün gelmesi için ilk açılışta “Shift” tuşunuza basmanız gerekiyor. Menü geldikten sonra üstteki resimdeki gibi Recovery Mode satırına gelin ve içine girin.

Karşınıza aşağıda resimdeki gibi bir menü gelecektir. Menünün en altındaki root (Drop to root shell prompt) satırını seçin. Daha sonra resetlemek istediğiniz kullanıcı adının başına passwd komutunu yazarak (passwd murat gibi) entera basın. Sistem size yeni parolanızı 2 kez girmenizi isteyecek ve bu işlem sonrasında şifreniz resetlenmiş olacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra reboot komutunu yazarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.Daha fazlasını mı bekliyordunuz, üzgünüm hepsi bu kadar ;)

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında:

Öğr. Gör. Murat YAZICI, Artvin Çoruh Üniversitesi, Artvin Meslek Yüksekokulu, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü

1 Yorum + Yorum Yaz

  • hocam siz grub menüde şifre sıfırlamayı göster misinizde ama ben grub menüden o linkleri siliyorum ne olacak konu iptal mi :)

Site İstatistikleri

  • 80Bugün:
  • 433Dün:
  • 1Online: