Mar
10
2020

Windows 10 Şifre Sıfırlama

Bu yazımda unutulan Windows 10 şifresini nasıl sıfırlayacağımızı anlatıyorum. Öncelikle Windows 10′un kurulum dosyalarını içeren DVD ya da USB’yi bilgisayarımıza takarak (BIOS’tan gerekli Boot ayarını yaptıktan sonra) PC’mizi başlatıyoruz. Bilgisayarımız DVD’yi ya da USB’yi okuduysa aşağıdaki gibi kurulum ekranı karşınıza gelecektir.


1.adım: Klavyeden herhangi bir tuşa basınız.

 
2.adım: Gelen pencerede İleri butonuna tıklayın.

 
3.adım: Bilgisayarınızı Onarın’a tıklayın.

 
4.adım: Sorun Gider’e tıklayın.

 
5.adım: Komut İstemi’ni tıklayın.

 
6.adım: Komut satırında Windows’un hangi sürücüde olduğunu tespit etmeliyiz. Bu PC’de D‘ de olduğu için önce D: yazıp Enter’a basarak D sürücüsüne geçiyoruz. Sonra cd Windows\System32 yazıp Enter’a basarak bu klasöre geçiş yapmış oluyoruz. İlk olarak ren Utilman.exe Utilman1.exe, ardından da copy cmd.exe Utilman.exe komutlarını çalıştırıp komut satırını kapatıyoruz.

 
7.adım: Devam’ı tıklıyoruz.

 
8.adım: PC’yi kapatma düğmesinin hemen solundaki Erişim Kolaylığı düğmesine tıklıyoruz ve açılan komut satırında net user KullanıcıAdı YeniSifre komutunu yazıp çalıştırıyoruz.
(Eğer Kullanıcı adınız 2 kelimeden oluşuyorsa kullanıcı adınızı çift tırnaklar arasına yazmanız gerekiyor. net user “Murat YAZICI” YeniSifre gibi)

 
9.adım: Komut başarıyla tamamlandı iletisini gördükten sonra komut satırını kapatıp yeni şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.

 
 

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında:

Öğr. Gör. Murat YAZICI, Artvin Çoruh Üniversitesi, Artvin Meslek Yüksekokulu, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü

Site İstatistikleri

  • 38Bugün:
  • 262Dün:
  • 0Online: